Bmpsz header

Gyógypedagógiai tanácsadás, korai fejlesztés és gondozás

A korai fejlesztés és gondozás tevékenységei a komplex gyógypedagógiai fejlesztés, tanácsadás, a társas, a kommunikációs és nyelvi készségek fejlesztése, a mozgásfejlesztés és a pszichológiai segítségnyújtás.

Milyen esetben lehet szükséges az ellátás?

Amennyiben a szülő, a gyermekorvos vagy a védőnő a 0-3 év közötti kisgyermek fejlődésében az optimálistól való eltérést tapasztalja. A korai fejlesztés megkezdéséhez a megyei szakértői bizottság előzetesen kiállított szakértői véleménye szükséges, melyben a korai fejlesztés javaslata mellett az illetékes tagintézmény megjelölése is szerepel

Milyen segítségre számíthat?

A fejlesztő szakemberek a szakértői véleményben foglaltak alapján, illetve a személyes megismerést, állapotfelmérést követően fejlesztési tervet készítenek. Az intervenció leggyakoribb területei, melyek gyógypedagógiai, konduktív pedagógiai vagy gyógytornász kompetenciát igényelnek a következők:

Gyermekeknél:
  • Mozgásfejlesztés (nagymozgások, poszturák és praxisok)
  • Érzékelésfejlesztés (differenciálás, diszkriminálás)
  • Korai hallásnevelés
  • Korai látásnevelés
  • Kognitív funkciók fejlesztése
  • Verbális és nonverbális kommunikáció fejlesztése
  • Nyelvi funkciók fejlesztése, korai logopédiai fejlesztés
  • Önkiszolgálás, önállóság fejlesztése
  • Szociális kapcsolódás, alkalmazkodás fejlesztése
Szülőknél:
  • Tájékoztatás
  • Közös játék
  • Otthoni fejlesztés
Az ellátási formák lehetnek:
  • Egyéni (pl. beszédfejlesztés, kognitív fejlesztés)
  • Kiscsoportos (pl. művészeti terápia)
  • Nagycsoportos (pl. szülőklub)
  • Családi (csecsemő/kisgyermek - szülő terápiák)

Hogyan lehet igénybe venni?

• gyógypedagógiai tanácsadás - az illetékes tagintézménybe való jelentkezéssel
  • korai fejlesztés és gondozás (az ellátásra való jogosultság a szakértői véleményben feltüntetett javaslat időpontjától kezdődően áll fenn) - a kijelölt tagintézményben való jelentkezéssel

• Szakértői vélemény:

• A szakértői véleményt 18 hónapos kort megelőzően a gyermekorvos által felállított diagnosztikai vélemény és terápiás javaslat alapján is elkészítheti a szakértői bizottság, külön vizsgálat nélkül.
  • Felső életkori határa általában 3 éves kor, illetve az az életkor, amikor a kisgyermek bekapcsolódik az óvodai nevelésbe.
  • Amennyiben a gyermek a harmadik életévét betöltötte, akkor vehet részt korai fejlesztésben és gondozásban, ha a szakértői bizottság szakértői véleménye alapján nem kapcsolódhat be az óvodai nevelésbe.